Emerytura na 100 procent!

Jeśli martwisz się, że na emeryturze zamiast oddawać się pasjom i pomagać dorosłym już dzieciom, będziesz musiała dorabiać, nie czekaj, zacznij oszczędzać już dziś. Bezpiecznie, bez ryzyka i strat. Dołącz do PPK!

Od 1 lipca PPK ruszyły w największych firmach, które zatrudniają co najmniej 250 pracowników. W styczniu dołączą do nich firmy zatrudniające minimum 50 pracowników i mniejsze, aż od 1 stycznia 2021 r. Pracodawcy są zobowiązani wdrożyć system i opłacać składkę na rzecz pracowników. Dla zatrudnionych zaś przystąpienie do programu jest dobrowolne.

Jeśli zastanawiamy się dlaczego emeryta na zachodzie Europy na więcej, to właśnie dlatego, ze tam oprócz państwowej emerytury działają odpowiedniki PPK, które zwiększają emeryturę środkami zgromadzonymi przez życie zawodowe. Tak jest w Niemczech, we Francji, w Holandii, krajach skandynawskich, w Wielkiej Brytanii, w USA, Kanadzie, czy nawet Nowej Zelandii. Wszędzie tam państwo, pracodawcy i pracownicy grają w jednej drużynie na rzecz wyższych emerytur milionów obywateli.

W tej chwili mamy w Polsce 4 osoby pracujące na 1 emeryta. Za 30 lat będziemy mieli 1 pracującego na 1 emeryta, a wysokość emerytury może spaść do ok 30% ostatniej pensji.

PPK można porównać do lokaty oprocentowanej na 100%. Co miesiąc do każdej złotówki drugą dołoży Pracodawca i Państwo. To naprawdę dużo w czasach lokat bankowych na 2,5% w skali roku.

Możesz sprawdzić PPK w każdej chwili, a chcesz wypłacić środki w każdej chwili. Po roku oszczędzania w PPK możesz kupić np. lodówkę zupełnie za darmo. Jak? Zarabiasz 4 tys, wpłacasz do PPK 80 zł i dostajesz 80 extra od firmy i od państwa. Po roku wypłacasz i nawet uwzględniając potrącenia masz na koncie extra 744 zł od firmy i od państwa (240 zł+504 zł). Oprócz tego odzyskujesz swoje 960 zł (12*80 zł).

Bez względu na to czy poczekasz do 60 roku życia, czy wypłacisz wcześniej, będzie to dla Ciebie korzystne. Scenariusze tutaj: https://www.mojeppk.pl/dla-pracownika.html 

To jest twoja decyzja kiedy wypłacasz z PPK. - pełna dowolność wypłat, nie tylko możesz skorzystać z pieniędzy w każdej chwili gdy oszczędzasz, ale po ukończeniu 60 lat rozłożyć kapitał na wiele lat otrzymując co miesiąc quasi-emeryturę. Możesz też wybrać całość i wybrać się na długie wakacje, możesz wybrać część, a resztę rozłożyć na raty. Można także oszczędzać dalej.

Samemu możesz sprawdzić, ile możesz otrzymać z PPK korzystając z kalkulatora: https://www.mojeppk.pl/kalkulator.html

Zarabiasz ok 3 tys. zł? To tobie najbardziej opłaca się PPK Wzrost płacy minimalnej do 2600 zł w 2020 r. oznacza, że osoby, które zarobią 3120 zł miesięcznie będą mogły wpłacać do PPK 15,6 zł miesięcznie w ramach swojej składki (zasada obniżonej do 0,5% składki dla osób zarabiających poniżej 120% najniższej pensji) . Pracodawca dopłaci im do tego nie mniej niż 46,8 zł, a państwo 20 zł. W sumie więc przy wpłacie nieco ponad 15 zł, na swoje konto w PPK dostaną od pracodawcy i państwa blisko 70 zł, czyli przeszło cztery razy więcej.

Jesteś młody, PPK pomoże ci kupić mieszkanie - młode osoby powinny przystąpić do PPK, dzięki temu będą miały pieniądze na wkład własny. To często jest powód, dla którego młodzi ludzie nie mogą pozwolić sobie na mieszkanie, nawet jeśli mają zdolność kredytową.

PPK to dobry sposób na zabezpieczenie przyszłość naszej rodziny, bo jest w 100% dziedziczone - nawet jeśli nasz spadkobierca nie należy do PPK, to i tak może otrzymać 100% środków w gotówce. Nie ma tu żadnych ograniczeń. Nie jest potrzebny testament, wystarczy oświadczenie w instytucji finansowej.

Dodatkowo PPK pozwala na wypłatę części środków w przypadku ciężkiego zachorowania twojego lub członka rodziny. Obecnie dobre leczenie jest drogie i wymaga środków poza NFZ. PPK może pomóc w takich trudnych chwilach.

Środki gromadzone w PPK będą inwestowane w fundusze zdefiniowanej daty, których polityka inwestycyjna będzie się zmieniać wraz z wiekiem uczestnika PPK. Inwestycjami będą zajmować się wyspecjalizowane, ściśle kontrolowane instytucje finansowe. Uczestnik PPK w trakcie oszczędzania będzie mógł zmienić fundusz zdefiniowanej daty, do którego został przypisany i wybrać fundusz, który w jego ocenie, będzie lepiej dostosowany do jego potrzeb inwestycyjnych.

Koszty uczestnictwa w PPK będą najniższe na rynku i wyniosą maksymalnie 0,6% od zgromadzonych oszczędności. Nie ma mowy o żadnych dodatkowych kosztach dla ludzi zapisanych tzw. "małym druczkiem". PPK jest pomyślany maksymalnie tanio od strony pracownika.

Przejdź na początek artykułu