„Mieszkanie+”: sposób na własne cztery kąty...

W Polsce co trzecia rodzina nie ma własnego mieszkania. To znaczy że musi je wynajmować albo mieszkać kątem u rodziny, co zdarza się najczęściej. Czy nowy projekt „Mieszkanie+” może coś w tej sprawie zmienić? Czas pokaże... W każdym razie ma być wdrażany w życie już w pierwszym półroczu 2017 roku.

Na czym ma polegać program „Mieszkanie+”? Mają to być mieszkania na wynajem za niewysoki czynsz. Z czasem lokatorzy będą mieli możliwość je wykupić. Jednak by taki najem uzyskać, trzeba będzie spełnić określone warunki, zwłaszcza… mieć niski dochód.

Warunki najmu tanich mieszkań. Czy lokale pod wynajem będą nowo wybudowane, czy z zasobu gminy?

M. Nagórek, radca prawny: Lokale z rządowego programu „Mieszkanie+” nie będą przydzielane jak komunalne, lecz będą to nowe mieszkania budowane między innymi przez deweloperów.

Czy znane są już kryteria przydziału mieszkań?

M. Nagórek: Z nowego programu będą korzystać rodziny, ale też osoby samotne, które nie mogą dostać mieszkania komunalnego, a ich zarobki są zbyt małe, by mogły pozwolić sobie na drogi wynajem od prywatnych osób. Takie rodziny mają również zazwyczaj za małą tak zwaną zdolność kredytową i banki nie chcą im udzielać kredytów hipotecznych. Pierwszeństwo w przydziale mieszkań z programu będą mieć także rodziny wychowujące przynajmniej jedno dziecko (własne lub przysposobione).

Stawki czynszu za wynajem . Skoro mają to być tanie mieszkania, to jakie opłaty miesięczne ustalono? Czy już wiadomo?

M. Nagórek: Na razie projekt nie podaje dokładnych danych. Wiadomo jedynie, że średnia cena najmu w ramach programu „Mieszkanie+” ma wynosić od 10 do 20 zł za metr kw. na miesiąc (w przypadku umowy najmu) i odpowiednio od 12 do 24 zł (gdy umowa przewiduje wykup mieszkania na własność po upływie określonego czasu). Stawki będą też uzależnione od lokalizacji mieszkania.

Wykup taniego mieszkania. Po jakim czasie obowiązywania umowy najmu będzie można wykupić lokal z programu „Mieszkanie+”?

M. Nagórek: Wykup ma być możliwy po minimum 30 latach obowiązywania umowy najmu. Choć mają być wyjątki i skrócenie tego okresu – jednak nie mniej niż po 20 latach.

Dodatkowe plusy nowego programu. Kto jeszcze, oprócz wielodzietnych rodzin o niskim dochodzie, może zyskać na nowych przepisach?

M. Nagórek: W programie „Mieszkanie+” nie ma ograniczeń wiekowych. To oznacza, że o tani wynajem będą mogły starać się także osoby np. w wieku 40+ i 50+ (dla porównania: w programie „Mieszkanie dla Młodych” jest ograniczenie wieku do 35 lat dla osób korzystających z dofinansowania).

Bowiem zasadnicza różnica między programem „Mieszkanie+” a innymi polega na tym, że w nowym projekcie rodzina (czy osoba samotna), która spełni warunki oraz kryterium dochodu, podpisze po prostu umowę o najem lokalu. W pozostałych programach natomiast rodzina najpierw zaciąga kredyt na mieszkanie, tyle że z dopłatą od państwa.

Gdzie starać się o lokal z programu „Mieszkanie+”? Czy już wiadomo, gdzie należy się zgłosić z wnioskami o taki najem?

M. Nagórek: Wskazówki będą niebawem na stronie internetowej Ministerstwa Budownictwa: www.mib.gov.pl Ma znaleźć się tam lista deweloperów, spółdzielni mieszkaniowych i towarzystw budownictwa społecznego, które będą uczestniczyć w programie „Mieszkanie+”.

Podst. prawna: projekt ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym i przekazywaniu nieruchomości Skarbu Państwa na cele mieszkaniowe.

Pani Justyna (36): Czy mogę sprzedać mieszkanie z „MdM”?

Opinia eksperta: Nie, w okresie 5 lat od nabycia mieszkania dofinansowanego w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” nie można go sprzedać, wynająć, ani użyczyć. W przeciwnym razie trzeba zwrócić dopłatę.

Pani Ewa (48): „Fundusz Mieszkań na Wynajem”: co to jest?

Opinia eksperta: To fundusz, który działa pod kontrolą Banku Gospodarstwa Krajowego. Za jego pośrednictwem można wynająć mieszkanie w atrakcyjnej cenie, głównie w dużych miastach. Aktualne oferty: oferty.jakusiebie.pl

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Podziel się
Przejdź na początek artykułu