Zamiana mieszkania - jak ją przeprowadzić?

Po operacji stawu biodrowego mam trudności z chodzeniem po schodach. Sąsiedzi z parteru zaproponowali mi zamianę mieszkań. Jak to zrobić? Leokadia, 75 lat, Piła.

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj własności mieszkania mają pani i sąsiedzi – prawo odrębnej własności, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu albo spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu.

● Odrębna własność – zamiana praw własności, zamiana cywilna. Aby mogli państwo zamienić się na mieszkania lub domy, konieczne jest sporządzenie aktu notarialnego. Jeżeli jedno z mieszkań jest np. mniejsze, a drugie większe lub jedno jest po generalnym remoncie, a drugie nie, słowem mają różną wartość, w umowie można zawrzeć zapis o konieczności dopłaty przez jedną ze stron.

● Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – zamiana spółdzielcza. Jeśli posiadają państwo takie prawo, zamiany można dokonać na dwa sposoby: albo na zasadach umowy cywilnoprawnej jak w przypadku odrębnej własności, czyli podpisując akt notarialny, albo musi pani zrzec się w spółdzielni swojego prawa do lokalu w zamian za przyznanie pani prawa przysługującego dotychczas sąsiadom.

Sąsiedzi natomiast zrzekają się praw do swojego lokalu pod warunkiem przyznania im praw do pani mieszkania. Taka zamiana jest możliwa także w przypadku gdy mieszkania podlegają zarządzaniu dwóch różnych spółdzielni. Wtedy jednak należy jeszcze dokonać zmiany członkostwa w spółdzielni.

● Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu – zamiana spółdzielcza. Jeśli mają państwo własność lokatorską, procedura wygląda tak jak w przypadku prawa spółdzielczego. Prawo lokatorskie musi zostać ustanowione przez spółdzielnię. Oczywiście można także dokonać zamiany mieszkań, jeśli ich właściciele mają inne prawa, np. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i odrębną własność.

Większość z nich wymaga potwierdzenia w formie aktu notarialnego. Notariusz podpowie też, jak najsprawniej dokonać wszelkich formalności związanych z zamianą mieszkań.

Jaki podatek?

Jeżeli zamiana mieszkań wiąże się z dopłaceniem przez jedną ze stron pewnej kwoty, to taka transakcja jest objęta 19-proc. podatkiem dochodowym. Uzyskany w wyniku zamiany dochód należy wykazać w zeznaniu podatkowym i odprowadzić od niego należny podatek.

Transakcja może być zwolniona z podatku, jeśli w ciągu dwóch lat od zbycia nieruchomości kwota dopłaty zostanie przeznaczona na własne cele mieszkaniowe.

Piotr Jurek z Kancelarii Adwokackiej w Krakowie

Przejdź na początek artykułu