Palenie śmieci a przepisy

Wydaje mi się, że sąsiad, aby ogrzać szklarnię, używa do spalania między innymi starych opon. Co mogę zrobić? Wioletta z Milanówka

Palenie śmieci jest możliwe tylko w przeznaczonych do tego spalarniach. Nie można utylizować ich w domowych piecach, ponieważ podczas tego procesu wytwarzane są szkodliwe toksyny i pyły.

Niestety, niektórzy, chcąc zaoszczędzić, ogrzewają w ten sposób domy lub gospodarstwa, narażając się nie tylko na nieprzyjemności ze strony sąsiadów, ale również na dotkliwe sankcje. Obowiązuje bezwzględny zakaz palenia np. plastikowych butelek, opakowań po farbach i gumy, w tym opon.

Poza materiałami przeznaczonymi na opał, można do tego celu wykorzystać papier, tekturę i drewno, odpady kory i korka, trociny, wióry i ścinki. Jeżeli istnieją uzasadnione podejrzenia, że sąsiad stosuje niezgodne z przepisami środki do opału, powinno się zawiadomić odpowiednie służby, np. straż miejską, która jest uprawniona do przeprowadzenia kontroli.

Za palenie śmieciami grozi mandat w wysokości do 500 zł. Jeżeli osoba ukarana go np. nie przyjmie, sprawa może zostać skierowana do sądu. Wtedy grozi jej grzywna nawet do 5 tys. zł.

Warto też zauważyć, że palenie w piecu śmieciami tylko z pozoru przynosi oszczędności. W efekcie może doprowadzić do szybszej eksploatacji pieca lub komina, które będą wymagały naprawy albo wymiany.

Radzi Agnieszka Antoniak - redakcyjny prawnik

Przejdź na początek artykułu