Wolny wstęp dla psa przewodnika

Moja żona traci wzrok. W związku z tym zdecydowaliśmy się na zakup psa przewodnika, tak by mogła poruszać się po mieście, podczas gdy ja jestem w pracy. Ostatnio w ramach takich ćwiczeń byliśmy razem z pupilem na spacerze. Potem chcieliśmy wejść do restauracji. Jednak obsługa stanowczo nas wyprosiła. Kelnerzy argumentowali to wymogami sanitarnymi. Zdziwiliśmy się bardzo, bo zapewniano nas, że pies może towarzyszyć osobie niewidomej w przestrzeni publicznej. Proszę powiedzieć, czy mamy rację? I co robić w takiej sytuacji? Mikołaj z Łodzi

« Kwestię, o której Pan pisze, reguluje artykuł 20 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z nim osoby niewidome mają prawo wstępu wraz z asystującym im psem przewodnikiem do obiektów użyteczności publicznej, w tym również restauracji. I w tym przypadku przepisy sanitarne ustępują wobec kalectwa.

« Wyszkolony pies asystent ułatwia niewidomemu bezpieczne poruszanie się w terenie, pomaga ominąć przeszkody na drodze, podprowadza swego towarzysza wprost do wolnego miejsca w tramwaju, etc.

« Żona może zabierać psa przewodnika ze sobą do budynków administracji publicznej, sądów, uniwersytetów, placówek oświatowych, a także opieki zdrowotnej i społecznej. Z czworonogiem u boku może wkroczyć do banków, sklepów, punktów usługowych, biur turystycznych, obiektów sportowych, jak również na pocztę. Zwierze może także towarzyszyć osobie niewidomej na plaży i kąpieliskach. Przysługuje mu nawet wejście do parków narodowych.

« To jest możliwe pod warunkiem, że pies asystent ma na sobie uprząż. Pana małżonka zaś powinna nosić przy sobie certyfikat potwierdzający status zwierzaka oraz zaświadczenie o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych. Nie musicie Państwo jednak zakładać pupilowi kagańca ani prowadzić go na smyczy.

« Co robić, gdy kelner uparcie wyprasza? Należy poprosić o rozmowę z menadżerem lokalu, przedstawić mu certyfikat zwierzaka i zaświadczenia o szczepieniach. Jeśli to nie pomoże, można pozwać restauratora o zadośćuczynienie za szkody moralne.

Przydatne informacje

« Niewidomy w podróży. Kierowcy komunikacji publicznej nie mogą odmówić osobie niepełnosprawnej wstępu do pojazdu z psem.

« Nierozłączni w drodze. Niewidomy ma prawo zabrać ze sobą psa przewodnika w podróż koleją, samolotem, statkiem lub autobusem. Współpasażerowie nie mogą się temu sprzeciwić.

Porad udziela prawnik Zbigniew Rogalski

Przejdź na początek artykułu